فیلترینگ رسانه های اجتماعی
#فیلترینگ_رسانه_های_اجتماعی

مسئله ی فیلترینگ که امروزه سوژه ی داغ محافل و مجالس  میباشد ، موضوع اصلی این مطلب میباشد  . با وجود تمام نظرات مخالف و موافق فیلترینگ رسانه های اجتماعی باید به این مسئله توجه کرد که اینستاگرام یک اپلکیشن ساده و صرفا برای به اشتراک گذاری عکس های افراد نیست . بلکه اگر بتوانیم از آن به درستی استفاده کنیم میتوانیم از آن بهره های تجاری زیادی نیز ببریم .

فیلترینگ
فیلترینگ

مدتی پیش حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشور به صراحت مخالفت خود را با فیلترینگ اعلام کرد ، محمد جواد آذری جهرمی نیز بارها در گفتگوها و در حاشیه نشست های خبری عنوان کرد که فیلترینگ روش خوبی برای حل برخی مسائل و مشکلات نیست و حتی خود به تنهایی میتواند مشکلات جدیدی را در جامعه به وجود بیاورد . صاحب نظران زیادی با این نظرات موافق بودند و از طرفی صدا و سیما معتقد است فیلترینگ به نفع مردم بوده  از به وجود آمدن تهاجمات فرهنگی جلوگیری میکند و طوری فرهنگ سازی میکند که رسانه ی اجتماعی را مضر جلوه دهد و فیلترینگ را به نفع اعلام کند .

حسن روحانی
حسن روحانی

صدا و سیما در گذشته ی نه چندان دور و پیش از ظهور و همه گیر شدن رسانه های اجتماعی پر مخاطب ترین رسانه در میان سایرین بود اما پس از ظهور رسانه های اجتماعی اوضاع تغییر کرد با گرایش مردم به رسانه های اجتماعی و دنبال کردن آن ، صدا و سیما کم کم مخاطبانش را از دست دا د  . از دید منتقدان دلیل اصلی موافقت صدا و سیما با فیلترینگ رسانه های اجتماعی نیز همین موضوع است .

رضا درستکار کارشناس رسانه با توجه به عملکرد صدا و سیما درباره فیلترینگ فضای مجازی و تبلیغ این ابزار برای حذف رقیب در فضای مجازی به خبرگذاری ایرنا گفت: در همه جای دنیا رسانه‌ها همیشه خود را در میدان رقابت می بینند و به طور مداوم با دیگر رسانه‌ها رقابت دارند و سعی می کنند با ایده‌های بکر برنامه‌های جدید و پر بیننده ای بسازند و اینگونه نظر مخاطبان را به خود جلب کنند.

وی افزود: اما در کشور ما جای اینگونه رقابت ها همیشه خالی بوده چون رسانه ای به نام صدا و سیما با دراختیار داشتن امکانات ویژه رقیبی هم قد خود نمی دید و از این رو تلاشی هم برای بهتر بودن نمی کرد

این کارشناس رسانه ادامه می دهد: صدا و سیما مدت ها بدون رقیب به کار خود ادامه می داد و هیچ وقت عادت به رقابت کردن نداشت و حتی گاهی هم نظر مخاطب برایش مهم نبود اما حالا مدتی است که این رسانه احساس خطر کرده است، صدا و سیما رقیب هایی در فضای مجازی پیدا کرده است که مخاطب را میشناسند و سعی دارند نظر آنها را جلب کنند و بررسی ها نشان می دهد که حتی در جذب مخاطب نیز خوب عمل کرده اند. درستکار با تاکید بر اینکه صدا وسیما می خواهد به شکل انحصاری به فعالیت خود ادامه دهد، بیان کرد: اینترنت این انحصار را شکست و خیلی زمان برد که مسئولان صدا و سیما باور کنند که مخاطبانشان کوچ کرده و طرفدار فضای مجازی شدند

در واقع میتوان فهمیدکه صدا و سیما قصد رقابت سالم و بهبود کیفیت محتویات نداشته و در عوض به حذف رقبای تازه وارد همت گمارده است . در پایان باید گفت که  هیچ رسانه ای بی نقص نیست و باید از آن به صورت صحیح و اصولی استفاده کرد تا بتوان بهترین نتیجه را کسب کرد .