SSD & H.D.D
تفاوت های هارد SSD و HDD چیست ؟

حافظه های SSD همان فلش های USB هستند ، اما با اندازه های بزرگتر و ساختار پیچیده تر . هیچ قطعه حرکتی در این هارد ها وجود ندارد . اطلاعات نیز برروی قطعاتی در ابعاد میکرو ذخیره میشود اما در عوض در یک دیسک درایو سخت از یک بازوی مکانیکی به همراه یک هدخوان و نوشتن که پیرامون آن حرکت میکند . و این همان عاملیست که باعث افزایش سرعت حافظه های SSD نسبت به H.D.D میشود .

SSD
SSD

همانطور که گفتیم SSD ها از هیچ بازوی مکانیکی خاصی استفاده نمیکنند در عوض یک پردازنده جاسازی شده در این حافظه به عنوان کنترل کننده ، تعدادی از فرآیند های مرتبط با خواندن و نوشتن را انجام میدهد . این کنترل کننده یک عامل بسیار مهم در تعیین سرعت هارد SSD میباشد .


همچنین این وظیفه که اطلاعات به چه صورت ذخیره، بازیابی، مخفی و……..شوند به وسیله همین کنترلگر انجام میگردد این نکته نیز قابل ذکر است که تکنولوژی به کار گرفته شده در کنترلگر همان عامل تمایز میان SSD هاست .

H.D.D
H.D.D

در حالت کلی مقایسه ی دو هارد SSD , H.D.D به شرح زیر میباشد :

از لحاظ مصرف انرژی و عمر باطری میتوان به برتری هارد های SSD اشاره کرد با مصرف انرژی کمتر میانگین ۲ الی ۳ وات ، درحالیکه مصرف انرژی در هارد های H.D.D بیشتر از ۶ الی ۷ وات است .

اما ظرفیت در هارد های H.D.D بیشتر و نهایتا تا ۱۰ ترابایت برای مدل خانگی است ، و در هارد های SSD نهایتا تا ۴ ترابایت برای مدل خانگی میباشد .

باید توجه داشت که هارد های SSD به علت نداشتن قطعه متحرک ، صدایی ندارد ، اما در هارد H.D.Dصدای کلیک و چرخش پلاتر شنیده میشود .

هارد SSD برخلاف هارد H.D.D لرزش ندارد ، و دربرابر هر تنش مغناطیسی ایمن است ، سرعت باز کردن فایل در آن ، ۳۰ درصد سریعتر از H.D.D هاست . همچنین سرعت رایت سریعتری هم دارد از ۲۰۰ تا ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه میباشد . و گرمای تولیدی توسط آن بسیار کم است .

در مقابل احتمال خرابی در هارد های H.D.D کمتر است و احتمال خرابی بعد از ۵/۱ میلیون ساعت وجود دارد و این مقدار برای هارد های SSD خرابی بعد از هر ۲ میلیون ساعت میباشد .

در نتیجه اگر شما میخواهید رایانه ای با سرعت و عملکرد بالا داشته باشید و محدودیت فضایی برایتان اهمیتی نداشته باشد هارد SSD برای شما مناسب است . اما اگر میخواهید پول زیادی خرج نکنید بهتر است هارد H.D.D را انتخاب کنید .